Hem Terbiyesiz, Hem Ukala: Deadpool

Ara Gözbek

, Kültür-Sanat

 

Hem Terbiyesiz, Hem Ukala: Deadpool

Kim demiş kahramanlar iyi olacak diye? Ne yani kötü adamlar kahraman olamaz mı?

Bir süper kahraman, dünyayı yok etmek isteyen bir kötü adam, süper kahramanın sevdiği kadın, arada gidip gelen yancılar, vesaire, vesaire… İnsanlar için artık bundan daha sıkıcı bir şey olamaz herhalde. Hep aynı hikaye hep aynı tema. Peki insanlar ne istiyor? Şöyle diyelim: konu politika olduğunda bile insanların genelde oy kullandığı aday daha çok kendisine benzettiği, kendisinden bir şeyler bulduğu aday olmuyor mudur? Mevzunun merkezinde bu kriter yok mudur? İnsanlar da artık izleyeceği, sürükleneceği süper kahramanları kendisi olmasını istiyor. Ve Hollywood bu sene birçok tabuyu kırdı ve çok çok uzun zamandır beklediği şey “Sevgililer Günü” tepsisinde bize sundu. “Deadpool”

Aykırı kültür, alternatif kültür ne derseniz deyin. Artık uslu çocukların hüküm sürdüğü günümüz dünyasında, sistemi reddeden kendi dalgasına bakanlar da oluyor muhakak. Deadpool işte böyle bir karakter aslında. Çizgi roman tarihinde zaten bir fenomen olan bu karakter şimdi tek başına “solo” olarak sahnede… En büyük süper gücü “kapanmayan çenesi” olması onu aslında diğer süper kahramanlardan en çok ayırt eden özelliği.

 

Marvel’dan devam edelim…

Marvel, 20 yıla yakındır süper kahramanları beyaz perdeye taşıyor. Ben gazetecilik kariyerime kültür sanat servisinde ilk başladığım günden beri birçok filmin gösterimine gün ve gün tanıklık etmekle birlikte hep aynı soruyu sordum: Deadpool’un neden filmi yapılmıyor? X-Men’i bir tarafa koyalım çünkü Wolverine karakteri herhalde Marvel’ın en büyük süper kahraman “star”ıdır. Spiderman’e de “ok!” diyelim malum çocuklar bayılıyor ona da. Ama Fantastik 4’lü veya Demir Adam veya başka süper kahramanlara gelene kadar beyaz perde Deadpool’u yaşaması gerekmez miydi? Ben açıkçası işin orasını çözemiyorum. Pazarlama stratejisi desen ben de derim ki çizgi roman veya figüratif popüleritesi itibariyle Deadpool yine 2 adım önde derim. Bakın şimdi, Deadpool hak ettiği bu ilgiyi görürse bu aslında Marvel şirketinin çok büyük bir başarısızlığı olacak. Çünkü karakterin izleyiciyle buluşturulması açısından çok ama çok geç kalınmış olacak.

 

Hem Terbiyesiz, Hem Ukala

Wade Wilson nam-ı diğer Deadpool, diğer süper kahramanlara nazaran çenesi kapanmayan, susmak bilmeyen, sürekli konuşan bir karakter. Genelde süper kahramanlara az cümle kurdurulup daha etkileyici bir hava verilmeye çalışılır. Ama Deadpool için bu geçerli değil. O sesli düşünen, lafını sakınmayan, kaba tabirle laf sokan, alay eden, ironi yapan terbiyesiz bi karakterdir. Ama bu onun süper bir kahraman olduğunu değiştirmiyor. O bir çok süper kahramanın yaptığını yapıyor aslında…sadece kendi bildiği yoldan. Film boyunca bir çok konuya, insana gönderme yapan bu karakter gayet eğlenceli bir şov sunuyor diyebiliriz.

 

Yancı’lıktan başrole

Rob Liefeld ve Fabian Nicieza yazdığı Tim Miller’ın yönettiği Deadpool 12 Şubat’ta vizyona giriyor. Deadpool’u canlandıran Ryan Reynolds ilk olarak bu karakteri “X-Men Origins: Wolverine” filminde karşımıza çıktı. Film başlı başına Wolverine ve Hugh Jackman üzerine kurgulanan filmde Deadpool’a çok az yer verildiği için çok tepki görmüştü. Marvel’ın çok süperstar bir kahramanının “yancı” gibi kalması açıkçası Marvel’ın projesine çok yakışmamıştı. Ama o film yine de Deadpool hakkında biraz izlenim ve daha önemlisi beklenti vermişti. Zaten o filmin sonunda Deadpool’a özerk bir film yapılacağı konuşuluyordu. Kısmet 7 sene sonrasına kalmış.

Hugh Jackman’ın yaşlanıyor olması ve Wolverine karakterini son bir kez oynayacak olması açıkçası insan şimdi biraz daha üzüyor. Çünkü Deadpool hazır sahneye çıkmışken başka bir projede “Wolverine vs Deadpool” kapışmasına izlemek muhakkak seyre değer olurdu. Ryan Reynolds gerçek hayatta da çok cool ve esprili olması açıkçası karaktere çok uyumlu oldu. Çok büyük bir aksilik olmadığı müddetçe 2inci hatta 3üncü filmi çekilecektir önümüzdeki yıllarda. Belli mi olur? Bakarsınız Bryan Singer bir başka X-Men projesinde X-Men ailesiyle yeniden buluşturur.

Bir Cevap Yazın