Hüznün Kuşları

Hüznün Kuşları

 

Yavaş yavaş kan ve gözyaşının dozajı artıyor, sevinç ve hüznün kuşları bir bu yakaya bir o yakaya uçmak için baharı beklemeyeceğinin emarelerini göstermeye başladı. Lig kızışıyor. Havalar bile ısındı, Doğa Ana sanki futbolseverlere şimdiden Mayıs ayında yapılan şampiyonluk hesaplamaları ve heyecanını yaşatıyor.

 

Şair Cemal Süreyyanın besleyip büyüttüğü Hüznün kuşları geçen hafta Fenerbahçelilerin evlerinde ötüşüyordu. Takımlarının oyununa kızıyor, sahip oldukları ünlü ayakların triplerine tepki koyuyorlar ama gelen galibiyetlerinde etkisiyle seslerini yükseltmiyorlardı belkide. İlk kez Antalya da Şampiyonluğu kendi kendine sorgular oldu Fenerbahçe camiası. Bu sezon ilk defa ACABA dediler hep birlikte iç sesleriyle. İç ses deyip geçmeyin çok önemlidir bu iç sesler… 1996’da Aykut Kocamanın golü, 2006’da Hasan Kabze’nin golü sezon boyunca biriken iç seslerin sonucudur.

 

Kasımpaşa karşısına kendi futbol mantığının temel taşlarını oluşturan iki ön liberodan eksik çıktı Fenerbahçe. Bu yıl ilk kez yaşanan bu esrarengiz durumun nasıl sebepler doğuracağını herkes merakla bekliyordu ve bence Fenerbahçelilerin arzuladığı pozitif futbol anlayışından bir kaç esinti görebildik bu sayede. Tabi kimse heveslenmesin haftaya M.Topal da, J. De Souza da ilk onbirdeki yerlerini alacak ve Fenerbahçe kendi oyun karakterine tekrardan bürünecektir. Hasan Ali’nin bu haftaki muhteşem oyunu ve Ozan Tufan’ın başarılı topsuz oyunu gözümüze çarpanlar arasında. Fenerbahçeliler bu haftayı hüznün kuşlarını kovarak tamamladılar.

 

Beşiktaşlılar uzun yıllardır canlarıyla besledikleri hüzün kuşlarını nihayet bu sene başlarından kovmak niyetindeler. Şenol Güneş bu futbol mantalitesini devam ettirebilirse bunu başaracaklar gibi duruyor.

Geçen haftayı sürklase edip rakiplerinin gözünü korkutan Beşiktaş, tüm otoriteler tarafından cazibe merkezi haline gelen yürüyüşünü bu hafta da Başakşehir’e karşı devam ettirmek niyetindeydi. Başakşehir ne yaptığını bilen, işleyen bir mekanizma edasıyla sürdürdüğü başarısını ilk yarı belki son 10 dakika hariç Beşiktaşa da kabul ettirdi. Abdullah Avcı’nın makina takımları, karşısına kim çıkarsa çıksın kendi halinden asla taviz vermiyor ve belli bir dakikadan sonra da rakip Başakşehire göre tutum sergilemek zorunluluğu ile yüzleşiyor. İkinci yarı yine son 10 dakika da gösterebildiği reaksiyon ile belki de Beşiktaş çok ama çok önemli bir puanı alıp evine döndü. E ne diyelim? Cemal Süreyya’nın dediği gibi; ‘’Olur böyle şeyler ara sıra, olur ara sıra. ‘’

 

Galatasaray yine yokları oynamaya devam ediyor. Evde yokuz bize ilişmeyin diyorlar. Çalan kapı ziline ‘’Kim o? ‘’ diyecek ne halleri ne de güçleri var. “Bitse de gitsek!”  diyorlar. Çok farklı bir ruh haline bürünmüş takım. Ligde kaçıncı olduklarını bilen kaç futbolcuya sahip Galatasaray şuanda? Ne kadar puan topladıklarını bilen kaç futbolcu var takımda? Galatasaray, kuliste yarasını saran soytarı misali oyuncu grubuna alışkın bir camia değil. Yazımızın bu haftaki Galatasaray köşesini yine bir atasözüyle kapatmak zorunda kalıyoruz… Bu gidişle her hafta atasözüyle kapatacağız gibi duruyor Galatasaray köşesini. ‘’Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste.’’ (Bu mısralarda yazar Hamza Hamzaoğlu’nu kastediyor…)

 

Güzel bir haftayı geride bıraktık. Tüm bu heyecanın ardından, adrenalin bağımlısı futbolsever bünyesine ödüllendirici ve dinlendirici olacağı umuduyla Cemal Süreyya’dan gelsin, Hüznün Kuşları.

Ayrıca şiiri SokakSesi Radyosunda Mazhar Alanson’un yorumuyla dinleyebilirsiniz…

Haftaya görüşmek üzere.

 

 

 

 

 

HÜZNÜN KUŞLARI

 

BEN BÜTÜN HÜZÜNLERİ DENEMİŞİM KENDİMDE
CANIMLA BESLİYORUM ŞU HÜZNÜN KUŞLARINI
BİR BİR DENEMİŞİM BÜTÜN KELİMLERİ
YENİ SÖZLER BULDUM SENİ GÖRMEYELİ

KULİSTE YARASINI SARAN SOYTARI GİBİ
SENİ GÖRMEYELİ
KASKETİM EĞİP ÜSTÜNE ACILARIMIN
SEN YÜZÜNE SÜRGÜN OLDUĞUM KADIN
KARDEŞİM OLAN GÖZLERİNİ UNUTMADIM
ÇIK GEL BİR KEZ DAHA BENİ BOZGUNA UĞRAT

SEN TUTAR KENDİNİ İNCECİK SEVDİRİRDİN
BİR UMUTTUM BİR MİSİLLEMEYDİN YALNIZLIĞA
ŞANSSIZIM DİYEMEM KENDİ PAYIMA
HAİN BİR AŞK BU KÖKÜ DIŞARDA
OLUR BÖYLE ŞEYLER ARA SIRA
OLUR ARA SIRA

CEMAL SÜREYA

Bir Cevap Yazın