Kötüler de Kahraman Olabilir

Ara Gözbek

, Kültür-Sanat

Kötüler de Kahraman Olabilir

 

Kahraman olmak nedir? Pardon, pardon. Şöyle soralım: Bir kahramanı kahraman yapan nedir? İyi oluşu mu? İyiye hizmet edişi mi? İyilik ve kötülüğü neye göre ayırt ediyoruz? Eylemlere göre mi? Ya eylemlerin doğruluğu ve yanlışlığı? Birbirine sürekli karıştırmıyor muyuz? Yoksa biz mi abartıyoruz bu kadar? Aslında gerçek hayata baktığınızda dünyanın iyiliğine hizmet etmiş nice kahramanlar var ki belki de dünyanın en kötü insanları. Tarihte, bilim tarihinde, vesaire, vesaire. İşte “Suicide Squad” abartılı bir süper kahraman çizgi roman uyarlamasıyla aslında aşırı fantastic ama temelde çok realist bir tema sunuyor bizlere.

 

“You either die a hero, or you live long enough to see yourself become the villian”

“Ya kahraman olarak ölürsün, yada kötüye dönüşeceğini görecek kadar uzun yaşarsın” Harvey Dent, The Dark Knight

 

Ben Christopher Nolan’ın dram dokulu “Kara Şovalye” serisinden sonra hiçbir çizgi roman uyarlamasından haz alabileceğimi düşünmüyordum esasında. Çünkü hepimizin hayalindeki “Batman” karakterini ve dünyasını ayakları yere basan gerçek bir zemine indirdi. İçine girdik. Hatta bu yüzden birçok insan tekrar fantastik bir türe geçiş yapılan “Batman V Superman” filmi bir çok izleyici de hayal kırıklığı yaşattı. Esasından şimdi “Suicide Squad”ı izleyenler eminim ki aklında “Batman V Superman” filmini daha güzel bir yere koyacaklar. Yeni bir “evren” yaratılan bu konseptte “Suicide Squad” bağlantılı ve “Justice League”e şimdiden zemi hazırlanmış durumda. “Justice League” zaten şu anda çekim sürecide.

 

Suicide Squad çok aykırı bir süper kahraman filmi olmuş. Teması ve dili kesinlikle ezber bozuyor. Aslında bunu geçen Şubat ayında Marvel’ın “Deadpool” filmi için de söylemiştim. Zaten yeni kuşak kesinlike bu tür bir konsept bekliyor beyazperdeden. Klişe klasikleşmiş süper kahraman fantastik film konseptinden artık fenalık geldi millete. Biraz aykırı, bir gerçekçi bir dil bekliyor izleyici. Deadpool ve ardından Suicide Squad bunu fazlasıyla verebiliyor.

 

Karakterler Kötü, Oyuncular İyi

 

Biz “Suicide Squad”a geri dönelim en iyisi. Will Smith, kim ne terse desin ekranların ve beyazperdenin tartışmasız en etkili en yakışan karizmalarından biri olduğu artık yadsınamaz bir gerçek. Filmde “Wolf of Wallstreet”ten de tanıdığımız Margot Robbie de güzelliğiyle ve çılgın oyunculuğuyla filmin starı durumunda. Ama buna rağmen Will Smith’in oyuncuğu bütün filmi götürüyor diyebiliriz.

 

Filmin “casting”i bence son yıllardaki en kusursuz olanı. Bazen süperkahraman filmlerinde sırf gişe başarısı için yüksek profilli oyuncu oynatacağız diye ellerine yüzlerine bulaştırılan filmler oldu ki şimdi onları burada saymaya kalkarsak yazıyı tamamlamış oluruz. Bu filmde kusursuz olduğu bir gerçek.

 

Yeni Joker Ha-Ha-Ha-Ha-Ha

 

Heath Ledger müthiş drama oyunculuğuyla Joker’e en farklı şekilde hayat veren olduğu kesin. Hatta onu büyük üstad Jack Nicholson’ın bile önüne koyanlar oldu. Tabi ikisi çok farklı konseptler içinde farklı bir karakterleri oynadılar. Biri Tim Burton’ın gothic esintili çizgi roman havalı Batman filmi, diğer Christopher Nolan’ın drama temelli “Kara Şovalye” filmi. Heath Ledger’ın açıkçası bir fenomen olduğu bu konuda… T-shirtlerde, bardaklarda, kılık kıyafetlerde, onun figürünü nerdeyse her alanda ürün haline getirdiler. “Why So Serious?” Açıkçası bu çıtaya erişmek çok zor olacaktı ondan sonra gelecek Joker için. Ama işte,geldi. Jared Leto. Tam bir çizgi roman karakteri havası veren, çılgın, psikopat, karanlık bir Joker çizdi bize. Jared Leto inanılmaz yakıştı diyebiliriz. Hatta 2 sene evvel ilk onun oynayacağını öğrendiğimde inanılmaz heyecanlanmıştım. Ama Jared Leto’nun şöyle bir avantajı da önceki Joker’lere, en az 2 filmde daha oynayacak. Yani beynimize onun figürünü kazıyacak iyice fırsatımız olacak. Bakalım onu da popüler dünyanın bir ürünü haline getirecek miyiz? Gerçi o koltuğa bu sefer Margot Robbie yani nam-ı diğer Harley Quinn aday bana göre.

 

Yeni Karakterler Yolda

 

Batman, Superman, Wonderwoman, Joker, Deadshot, Harley Quinn derken “Justice League” ile yeni karakter hayatımıza girmek üzere. “Batman V Superman” filmin içinde adeta “Teaser” geçtiler. Yetmedi “Suicide Squad”da da bu “teaser” verilmeye devam edildi. Flash, Aquaman, vesaire. Heyecanlanmamız için gayet yeterli. Önümüzdeki sene vizyona girecek olan “Justice League” arkamıza yaslanıp şimdilik bekleyeceğiz. DC comic’in bu sene Marvel’la kapışmayı iyice kafasına koymuş ki proje üstüne proje geliyor ve hayata geçiriliyor. Yani önümüzdeki birkaç yıl süper kahramanlara doyacağımızı söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın